
Președintele rus Vladimir Putin și președintle SUA Donald Trump au avut o convorbire telefonică pe 18 martie, discutând ideea unei încetări a focului de 30 de zile în conflictul din Ucraina, modalități de a preveni o nouă escaladă a tensiunilor și o serie de probleme internaționale.
Președintele american Donald Trump consideră că liderul rus Vladimir Putin a fost foarte „foarte solid” și „foarte puternic” în timpul conversației lor telefonice de marți, informează agentia de presa Tass.
„Putin a fost foarte solid, foarte puternic, ceea ce este”, a spus Trump pentru Washington Examiner. „A fost un apel foarte bun. Îl cunosc foarte bine. Cred că este foarte serios că vrea să pună capăt [conflictului din Ucraina]”, a adăugat președintele SUA.
Cei dpi președinti, Putin și Trump au susținut un apel telefonic pe 18 martie, discutând ideea unei încetări a focului de 30 de zile în conflictul din Ucraina, modalități de a preveni o nouă escaladare a tensiunilor și o serie de probleme internaționale. Liderul rus a susținut inițiativa președintelui SUA pentru o încetare a focului asupra infrastructurii energetice din Ucraina.