Rusia va sprijini companiile sancționate de SUA de Cătălin RUS postat pe 28/04/2018 Foto: MediaPremierul rus Dmitri MedvedevPrimul Ministru rus Dmitri Medvedev a declarat într-un interviu difuzat sâmbătă pe postul de televiziune de stat Rossiya 1 că Rusia va sprijinii companiile sancționate de SUA.Washingtonul a impus sancțiuni uriașe asupra unora dintre cele mai mari companii și oameni de afaceri ai Rusiei pe 6 aprilie, lovind aliații președintelui Vladimir Putin pentru a pedepsi Moscova pentru presupusa sa intervenție în alegerile prezidențiale din 2016 ale SUA și alte activități așa-zise maligne.Întrebat despre o propunere inițiată de Duma de Stat, Camera inferioară a parlamenului Rusiei, privind incriminarea sancțiunilor emise de SUA, Medvedev a declarat că restricțiile au vizat distrugerea sistemului sociopolitic al Rusiei și prejudicierea economiei și a indivizilor.„Dacă este așa, atunci aplicarea acestor sancțiuni asupra cetățenilor țării noastre ar trebui să fie o infracțiune. Nimeni nu ar trebui să fie obligat să respecte sancțiunile impuse de SUA fără a-și asuma răspunderea administrativă sau penală „, a spus el.Medvedev a mai spus că Guvernul rus va sprijini companiile sancționate de SUA pentru a se asigura că nu se pierd locurile de muncă.Vorbind despre alte chestiuni, el a spus că Rusia este pe punctul de a lua o decizie privind creșterea vârstei de pensionare.Comentând propriile sale planuri pentru viitor, Medvedev a spus că dorește să-și continue activitatea pentru a aduce beneficii maxime țării sale. 5/5 - (3 votes)Distribuie pe: