Acasă Extern Netanyahu a refuzat întrevederea cu Mogherini

Netanyahu a refuzat întrevederea cu Mogherini

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a refuzat să aibă o întrevedere cu Federica Mogherini, Înaltul reprezentant UE pentru Afaceri Externe, informează site-ul israelian Ynetnews.com.

Un diplomat israelian a oferit justificări pentru refuzul premierului Benjamin Netanyahu de a se întâlni cu Federica Mogherini.

„A fost invitată de o organizaţie proevreiască, pentru o conferinţă, nu de Israel”, a explicat diplomatul. „Poziţiile Federicăi Mogherini sunt foarte ostile faţă de Israel”, a subliniat el.

Federica Mogherini a criticat în mod repetat utilizarea disproporţionată a forţei de către armata israeliană împotriva palestinienilor. De asemenea, Uniunea Europeană se opune colonizării israeliene în Cisiordania şi deciziei Statelor Unite de a recunoaşte oraşul Ierusalim capitală a Israelului.

5/5 - (2 votes)

Distribuie pe:
Mai multe articole
Mai multe articole scrise de Victor MAIER
Mai multe Extern
Comentarii închise.

Recomandări

Arhiepiscopul Carlo Maria Viganò – apel pentru formarea unei alianțe antiglobaliste la nivelul întregii lumi împotriva ”Marii Resetări Mondiale”

Arhiepiscopul Carlo Maria Viganò, un veritabil avertizor de integritate al Sf. Scaun și ad…